Gözler Merkez Bankası'nda! Piyasa beklentisini açıkladı

Merkez Bankası Perşembe günü yılın ilk faiz kararını açıklayacak. Peki Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olur?, Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasa beklentisinin 250 baz puan artış olduğunu belirtti.

Gözler Merkez Bankası'nda! Piyasa beklentisini açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında 25 Ocak Perşembe günü toplanacak.

Banka, aynı gün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 250 baz puan artırılarak yüzde 42,5'e yükseltilmişti. 

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasa beklentisinin 250 baz puan artış olduğunu belirtti.

MERKEZ BANKASI PERŞEMBE GÜNÜ NE YAPAR?

"Kasım ayından bu yana piyasalarda Merkez Bankası faiz artırımını ne zaman sonlandıracak beklentisi oldu" diyen Karadağ, Merkez Bankası'nın Kasım ayında para politikasında sıkılaşma döngüsünün sona erdiğine dair mesajını hatırlattı. Piyasa beklentisinin politika faizini yüzde 45'e yükseltilmesi olduğunu belirten Karadağ, Merkez Bankası'nın Perşembe günü faizi 250 baz puan daha artırmasını öngördüklerini belirtti. "Beklentiler doğrultusun bir karar piyasalar tarafından sürpriz olarak yorumlanmayacaktır ama asıl önemli olan son faiz artışımı bu takip edilecek" dedi. Karadağ, Karar metnin sıkı para politikası döngüsünün sona ereceği mesajının gelmemesi durumunda ise piyasaların kafasının karışacağına işaret etti.

BORSADA YÖN YUKARI MI?

Borsanın bugün yüzde 1 alıcılı seyrettiğini belirten Karadağ, ilk etapta kritik direnç seviyesinin 8 bin 150 puan olduğunu ifade etti. "Borsada 8 bin 150 üzerinde kapanışlar gerçekleşir ise bu kez de 8 bin 270 puan seviyesini takip ederiz" dedi. Kısa vadede psikolojik destek seviyesinin 8 bin puan olacağına işaret eden Karadağ, "7 bin 900 puana kadar ki kısa vadede satışlar yerini tepki alımlarına bırakabilir" diye konuştu. Borsada yabancı girişinin şuan için istenen düzeyde olmadığını belirten Karadağ, yılın ikinci yarısında yabancı sayısında artışın yaşanacağını vurguladı.

ALTINDA ZİRVE NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının 2024'ün ikinci yarısında faiz indireceğine dair beklentilerin yüksek olduğuna işaret eden Karadağ, "Bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ve başkan Lagarde'nin vereceği mesajlar altın için kritik olacak" dedi. Gelecek hafta da Fed'in faiz kararının ve Powell'in açıklamalarının takip edileceğini belirten Karadağ, merkez bankalarının faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair vereceği mesajların altının yönünü belirleyeceğini vurguladı.

Faiz indirimlerinin ikinci yarı başlanacağı ihtimalinin kuvvetlenmesi durumunda altında kar satışlarının yaşanabileceğini belirten Karadağ, ons altında 2 bin doların altına kadar gerilemelerin olabileceğini ifade etti. Altın yatırımcısına tavsiyelerde de bulunan Karadağ, geri çekilmelerin alım için fırsat olabileceğinin altını çizdi.haber7

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2024, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER