Fitch'ten Türkiye açıklaması

Fitch Direktörü ve Türkiye Analisti Morales, Türkiye'nin uyguladığı mevcut sıkı para politikasının devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, enflasyonun yıl sonunda yüzde 43, doların ise 36 TL olmasını beklediklerini söyledi.

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye'nin ekonomi politikalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

CNBC-e'ye konuşan Morales, Türkiye'nin ekonomi politikalarını değerlendirerek, bu politikaların gelecek kredi notu kararlarına etkilerine ilişkin ipuçları verdi. Morales, "Mali ve gelir politikalarının, asgari ücret ayarlamaları gibi kararlar dahil olmak üzere, iç talebi soğutacak şekilde kalibre edilmesi muhtemel." dedi.

ENFLASYON TAHMİNİ

Morales enflasyona tahminine ilişkin. "Türkiye'nin makroekonomik senaryosuna ilişkin haziran güncellememizde, iç talebin dirençli seyri ve özellikle nisan ayında gözlenen beklenenden güçlü enflasyon ivmesi nedeniyle mart ayında yüzde 40 olan yıl sonu enflasyon tahminimizi  yüzde 43'e yükselttik." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) yıl sonu enflasyon tahmini de Fitch'le hemen hemen benzer. TCMB, 2024 sonunda enflasyon tahminini Mayıs ayında güncelleyerek yüzde 38'e çekmişti.

"TUTARLI POLİTİKALAR KREDİ NOTU İÇİN İYİ"

"Türk bankalarının borçlanma performansındaki artışın, uluslararası yatırımcıların sektöre olan güveninin yeniden kazanıldığını göstermesi açısından önemli olduğunu" belirten Morales, uygulanan politikaların tutarlı şekilde sürdürülebilirliğini ise, kredi notu açısından olumlu olarak nitelendirdi.

"SIKI POLİTİKA DURUŞU SÜRDÜRÜLMELİ"

Morales, "Haziran ayındaki para politikası kararında da vurgulandığı üzere, Merkez Bankası'nın sıkı politika duruşunu sürdürmekte kararlı olduğunu düşünüyoruz. Sonuç olarak, TCMB'nin ana politika faizini sadece yıl sonunda 250 baz puan indirmesini bekliyoruz. Politika yapıcıların önündeki zorluk, enflasyonu benzer ülkelerle karşılaştırılabilir seviyelere indirmek için genel olarak sıkı bir politika duruşunu uzun bir süre devam ettirmektir." dedi.

YIL SONU DOLAR TAHMİNİ 

Morales, Türk Lirası'nın geleceğiyle ilgili olarak. "TL'nin kademeli değer kaybı dezenflasyon yolunda bir engel değil. Dolar karşısında TL'nin yılı 36 TL seviyesinde kapatmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2024, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER