Albayrak: Enflasyonda ekim ayı itibarıyla yüzde 8'leri göreceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Enflasyonda ekim ayı itibarıyla yüzde 8'leri göreceğiz inşallah." dedi.

Albayrak: Enflasyonda ekim ayı itibarıyla yüzde 8'leri göreceğiz

   Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Malatya İş Dünyası ile Buluşma" programında konuştu. Albayrak'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:

   "Enflasyonda ekim ayı itibarıyla yüzde 8'leri göreceğiz inşallah. Yeni ekonomi programı ile birlikte enflasyonda yüzde 5'in altına ineceğiz. Faizler yüzde 24'lerden yüzde 14'lere geldi. Birileri ne diyordu, 'Faizleri düşüremezler, faizleri düşürürlerse kur fırlayacak, enflasyon patlayacak.' Ne oldu? Hem faiz düştü hem kur patlamadı, enflasyon düşmeye devam ediyor.Faiz indirimi piyasaları olumlu etkiledi. İnşallah 2019'u büyüme tarafında pozitif bir rakamla kapatacağız. Tüm tehdit ve yaptırımlara rağmen hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Güven endeksleri artış göstermeye devam ediyor."

"Dört yeni ürünü hayata geçireceğiz"

"Bankalarımızın istihdam yoğun sektörlerde istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara; belirlediğimiz sektörlerde, özellikle 2 yıla varan anapara ödemesiz, 5 yıla kadar vade içeresinde, çok uygun koşullarda, çok düşük maliyetli, özellikle uzun vadeli işletme kredisi kullandırmasıyla birlikte dört yeni ürünü hayata geçireceğiz. Bugün, istihdama katkı sağlamak adına 3 kamu bankamızla istihdam odaklı kredi paketini devreye alıyoruz. 1 Kasım itibarıyla 3 kamu bankası kurumsal kredi faizlerinde 200 puan indirim yaparak yüzde 11 ile 13 buçuk arası bir faize indirecekler. 2014 yılı nisan ayından bu yana en düşük ticari kredi faiz oranına ulaşmış bulunuyoruz"

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER