Cenaze yardımında zaman aşımı var mı?

Mevzuat Çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), maaş ödemelerinin yanı sıra vatandaşlara yönelik bir çok desteği bulunmaktadır. Bunların büyük kısmı İlgililer tarafından bilinmiyor. Bu nedenle sık sık Cenaze yardımı ile ilgili sorular alıyoruz ve sorulara da cevaben:

Bu yardımların başında da ölüm yardımı diğer adıyla cenaze yardımı geliyor.

Ölüm yardımı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden hak sahiplerinin (şartları sağlamaları) halinde yakınlarına yapılan ödemedir.

Ayrıca Cenaze ödemeleri her yıl değişmekte ve bir defaya mahsus yapılmaktadır.

CENAZE YARDIMINI KİMLER ALIR?

Ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır.

Ve ölen emekli ya da sigortalının;
1. Eşine,
2. Eşi yoksa çocuklarına,
3. Çocukları yoksa kardeşlerine ödenir.
4. Onlar da yoksa cenaze masraflarını karşıladığını belgeleyen diğer kişilere ödenebilmektedir.

CENAZE YARDIMINI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Ölüm yardımı ve ya cenaze ödeneğinden yararlanmak için vefat eden kişinin bazı şartları taşıması gerekiyor. Yani bazı kriterleri yerine getirmek zorunda. Ölüm yardımı

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya
Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya
Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

Vefat eden emekli için ödenir. (kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyor olması gerekir.Ölüm aylığı, dul veya yetim aylığı alanların vefatı halinde emekli ölüm yardımı ödenmez der ilgili kanun)

Vefat eden kişinin en az 360 gün SGK, bağ kur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda ödenmiş primi varsa bu kişiler için de SGK tarafından cenaze masraf parası ödenir. Yani  ölü SGK ölüm parası ödenebilmesi için kişinin illa emekli olması gerekmiyor.

CENAZE YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Ölüm yardımından yararlanmak için başvuruda bulunmak gerekiyor. Vatandaşlar bu başvuru işlemini yapmadığı için yardım dan yararlanamıyor. Ölüm yardımı başvurusu kişinin en son emekli aylığı aldığı il/ilçe sosyal güvenlik merkezine, eğer emekli değilse en son çalışmasının bulunduğu SGK' ya yapılabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından ölüm yardımı başvurusu için istenen belgeler Şunlardır:

1: Sosyal Güvenlik Kurumu Cenaze Ödeneği Formu:

2: Formu doldurarak muhtardan onaylanma durumu:

3: Ölüm yardımı ödeneğinin başvurusunu yapan kişinin kimlik bilgileri:

4: Ölen kişinin Ölüm belgesi:

CENAZE YARDIMINDA ZAMANAŞIMI VAR MI?

Ölüm yardımına ilişkin başvurunun yapılması üzerine, ödeme 2-3 ay içinde gerçekleşir. Ölüm parası bir defaya mahsus yapılır. Ve burada da zaman aşımı vardır. Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi değişim oranında artırılarak belirlenmektedir.

CENAZE ÖDENEĞİ TUTARI NE KADAR?

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların cenaze ödeneği kişinin emekli aylığından az olmamak üzere (makam, temsil ve görev tazminatı gibi tazminatlar hariç) 2021 yılı için 3.149,94 TL'dir. 

Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirtilmekte olup, “2021 yılı cenaze ödeneği miktarı 918,00 TL’dir. Bu Konuyu Daha önce işlemiş olmamıza rağmen tekrardan yoğun aldığımız sorulara da cevaben olsun der hayırlı sağlıklı nice günler dilerim...

YORUM EKLE